Vehicle Details
Overview
- Registered Date 2023
- Transmission Automatic
- Fuel Petrol Hybrid
- KM 65,220 KM
- CC 1500CC
- Doors 5
Vehicle Specifications
| Make | Honda |
|---|---|
| Model | Jazz |
| Variant | CROSSTAR ADVANCE |
| Mileage | 65,220 KM |
| Registered Date | 01/01/2023 |
| Transmission | Automatic |
| Engine Size | 1500 CC |
| Body Type | Hatchback |
| Colour | Black |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Fuel | Petrol Hybrid |
| Consumption Combined | 4.80 km/Ltr |
| Length | 4105 cm |
| Width | 1725 cm |
| Height | 1556 cm |
| Vehicle Type | Car |
| Number Of Owners | 1 |
| Warranty | 1 Year Dealer Warranty |
| Reference | 510949 |
| Trunk Max Capacity In Litres | 1205 |
| Trunk Min Capacity In Litres | 304 |
| Is Imported | No |
Equipment
| Climate control, Heated seats, Lumbar support, Android Auto, Apple CarPlay, Touch screen display, USB connection (front), USB connection (rear), Cruise control, Navigation system, Parking camera, Front parking sensors, Rear parking sensors, Roof rails, Speed limiter, Start-stop system, Traffic sign recognition, Voice control, Digital instrument panel, Alloy wheels, Leather steering wheel, Tinted windows, Auto lights (dusk sensor), Daytime running lights, High beam assist, Lane change assist, Anti collision system, Alarm system, Blind spot assist, Remote central locking, Immobilizer, Isofix, Lane departure warning, Tyre pressure monitor |
Description
Daytime running lights Fog lights Luggage cover Rear tinted windows Isofix points Rear folding seats Magic seats USB ports front and rear Multifunctional steering wheel Cruise control Lane assist Lane departure warning Speed limiter Handsfree smartphone control Bluetooth Voice control Touchscreen infotainment system Apple carplay and Android auto Navigation Reverse parking camera and sensors Climate control Heated front seats Econ Electronic handbrake 12v power outlet SOS
About The Dealer
Contact Us
Opening Times
Monday-Friday: 09:00-18:00
Saturday: 09:00-14:30
Sunday: Closed
About Us
Welcome to Honda Ireland New & Used Car Department
Buying a Honda is an exciting experience and we want to ensure your peace of mind is guaranteed. To compliment Honda’s legendary reliability, all cars are rigorously inspected by Honda trained technicians.
Honda cars offer exceptional long-term value, technical innovation, distinctive looks and character across the entire range. At any one time, there are up to 250 pre-owned approved cars and up to 80 new in-stock cars to pick, from our dealers across the counties of Ireland.
Our authorised Honda Dealers are always on hand should you have any questions.
Honda Jazz CROSSTAR ADVANCE
Total cash price €29,950
About Honda
Universal Honda Ltd., the importers and distributors of Honda Cars in Ireland, has been in operation since 1984 and is a 100% Irish-owned company.
Operating from our state-of-the-art HQ building in Citywest, Dublin, Universal Honda Ltd. is responsible for the sale and distribution of Honda vehicles through its network of 7 Sales dealers located throughout Ireland.
Founded by Soichiro Honda in 1948, Honda Motor Co. Ltd. has grown from a manufacturer of Motorcycles, to the world’s number one engine manufacturer. Honda has expanded from Motorcyles, to Cars, and in to Power Products, Motorsport, Robotics and most recently Aviation, all with one aim, to provide the Joy of Mobility to our customers.
Honda is a name renowned the world over for engineering quality, reliability and sporting success, a name which pushes the boundaries of engineering and design to discover ever more useful and inventive technologies and products.
For further information regarding Honda Motor Co. Ltd., visit world.honda.com