Vehicle Details
Overview
- Transmission Automatic
- Fuel Petrol Hybrid
- CC 1500CC
- Doors 5
Vehicle Specifications
| Make | Honda |
|---|---|
| Model | HR-V |
| Variant | Advance |
| Transmission | Automatic |
| Engine Size | 1500 CC |
| Body Type | Hatchback |
| Colour | White |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Fuel | Petrol Hybrid |
| Consumption Combined | 5.40 km/Ltr |
| Length | 4340 cm |
| Width | 1790 cm |
| Height | 1582 cm |
| Vehicle Type | Car |
| Warranty | 5 Year Manufacturer Warranty |
| Reference | 535994 |
| Trunk Max Capacity In Litres | 1289 |
| Trunk Min Capacity In Litres | 319 |
| Is Imported | No |
Equipment
| Climate control, Dual zone climate control, Electric boot, Electric handbrake, Heated seats, Gear shift paddles, Android Auto, Apple CarPlay, Touch screen display, USB connection (front), USB connection (rear), Adaptive cruise control, Cruise control, Hill hold assist, Navigation system, Parking camera, Rear parking sensors, Remote boot release, Speed limiter, Traffic sign recognition, Voice control, Digital instrument panel, Alloy wheels, Leather steering wheel, Tinted windows, Night vision assist, Adaptive headlights, Auto lights (dusk sensor), Daytime running lights, High beam assist, Anti collision system, Alarm system, Blind spot assist, Remote central locking, Immobilizer, Isofix, Lane departure warning, Tyre pressure monitor |
Description
Daytime running lights Electronic tailgate Luggage cover Rear folding seats Magic seats Isofix points Multifunctional steering wheel Cruise control Speed limiter Lane assist Lane departure warning Handsfree smartphone control Voice control Touchscreen infotainment system Apple carplay and Android auto Bluetooth Navigation Reverse parking camera and sensors Climate control Heated seats USB ports Various drive modes Electronic handbrake SOS
About The Dealer
Contact Us
Opening Times
Monday-Friday: 09:00-18:00
Saturday: 09:00-14:30
Sunday: Closed
About Us
Welcome to Honda Ireland New & Used Car Department
Buying a Honda is an exciting experience and we want to ensure your peace of mind is guaranteed. To compliment Honda’s legendary reliability, all cars are rigorously inspected by Honda trained technicians.
Honda cars offer exceptional long-term value, technical innovation, distinctive looks and character across the entire range. At any one time, there are up to 250 pre-owned approved cars and up to 80 new in-stock cars to pick, from our dealers across the counties of Ireland.
Our authorised Honda Dealers are always on hand should you have any questions.
Honda HR-V Advance
Total cash price €47,450
About Honda
Universal Honda Ltd., the importers and distributors of Honda Cars in Ireland, has been in operation since 1984 and is a 100% Irish-owned company.
Operating from our state-of-the-art HQ building in Citywest, Dublin, Universal Honda Ltd. is responsible for the sale and distribution of Honda vehicles through its network of 7 Sales dealers located throughout Ireland.
Founded by Soichiro Honda in 1948, Honda Motor Co. Ltd. has grown from a manufacturer of Motorcycles, to the world’s number one engine manufacturer. Honda has expanded from Motorcyles, to Cars, and in to Power Products, Motorsport, Robotics and most recently Aviation, all with one aim, to provide the Joy of Mobility to our customers.
Honda is a name renowned the world over for engineering quality, reliability and sporting success, a name which pushes the boundaries of engineering and design to discover ever more useful and inventive technologies and products.
For further information regarding Honda Motor Co. Ltd., visit world.honda.com