Vehicle Details
Overview
- Registered Date 2014
- Transmission Manual
- Fuel Diesel
- KM 153,205 KM
- CC 1600CC
- Doors 5
Vehicle Specifications
| Make | Honda |
|---|---|
| Model | Civic |
| Variant | SE |
| Mileage | 153,205 KM |
| Registered Date | 01/01/2014 |
| Transmission | Manual |
| Engine Size | 1600 CC |
| Body Type | Hatchback |
| Colour | Brown |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Fuel | Diesel |
| Consumption Urban | 4.00 km/Ltr |
| Consumption Combined | 3.60 km/Ltr |
| Length | 4300 cm |
| Width | 1770 cm |
| Height | 1470 cm |
| Registration Number | 141LS1444 |
| Vehicle Type | Car |
| Number Of Owners | 3 |
| Warranty | 6 Month Dealer Warranty |
| Reference | 559168 |
| Max Speed In Km Per Hour | 207 |
| Trunk Max Capacity In Litres | 1378 |
| Trunk Min Capacity In Litres | 477 |
| Is Imported | Yes |
Equipment
| Climate control, Touch screen display, USB connection (front), Hill hold assist, Remote boot release, Start-stop system, Digital instrument panel, Alloy wheels, Daytime running lights, LED headlights, Alarm system, Emergency brake assist, Remote central locking, Immobilizer, Isofix, Tyre pressure monitor, Emergency tyre repair kit |
Description
Daytime running lights Luggage cover Isofix points Rear folding seats Magic seats Multifunctional steering wheel Handsfree smartphone control Bluetooth Touchscreen infotainment system Navigation 12v power outlet Climate control Six speed transmission
About The Dealer
Contact Us
Opening Times
Monday-Friday: 09:00-18:00
Saturday: 09:00-14:30
Sunday: Closed
About Us
Welcome to Honda Ireland New & Used Car Department
Buying a Honda is an exciting experience and we want to ensure your peace of mind is guaranteed. To compliment Honda’s legendary reliability, all cars are rigorously inspected by Honda trained technicians.
Honda cars offer exceptional long-term value, technical innovation, distinctive looks and character across the entire range. At any one time, there are up to 250 pre-owned approved cars and up to 80 new in-stock cars to pick, from our dealers across the counties of Ireland.
Our authorised Honda Dealers are always on hand should you have any questions.
Honda Civic SE
Total cash price €8,950
About Honda
Universal Honda Ltd., the importers and distributors of Honda Cars in Ireland, has been in operation since 1984 and is a 100% Irish-owned company.
Operating from our state-of-the-art HQ building in Citywest, Dublin, Universal Honda Ltd. is responsible for the sale and distribution of Honda vehicles through its network of 7 Sales dealers located throughout Ireland.
Founded by Soichiro Honda in 1948, Honda Motor Co. Ltd. has grown from a manufacturer of Motorcycles, to the world’s number one engine manufacturer. Honda has expanded from Motorcyles, to Cars, and in to Power Products, Motorsport, Robotics and most recently Aviation, all with one aim, to provide the Joy of Mobility to our customers.
Honda is a name renowned the world over for engineering quality, reliability and sporting success, a name which pushes the boundaries of engineering and design to discover ever more useful and inventive technologies and products.
For further information regarding Honda Motor Co. Ltd., visit world.honda.com