Vehicle Details
Overview
- Registered Date 2020
- Transmission Automatic
- Fuel Petrol Hybrid
- KM 82,633 KM
- CC 2000CC
- Doors 5
Vehicle Specifications
| Make | Honda |
|---|---|
| Model | CR-V |
| Variant | Elegance |
| Mileage | 82,633 KM |
| Registered Date | 01/01/2020 |
| Transmission | Automatic |
| Engine Size | 2000 CC |
| Body Type | SUV |
| Colour | Red |
| Doors | 5 |
| Seats | 5 |
| Fuel | Petrol Hybrid |
| Consumption Urban | 5.10 km/Ltr |
| Consumption Combined | 5.50 km/Ltr |
| Weight | 2275 kg |
| Length | 4603 cm |
| Width | 1855 cm |
| Height | 1689 cm |
| Registration Number | 201KK304 |
| Vehicle Type | Car |
| Number Of Owners | 4 |
| Warranty | 1 Year Dealer Warranty |
| Reference | 506150 |
| Max Speed In Km Per Hour | 180 |
| Trunk Max Capacity In Litres | 1697 |
| Trunk Min Capacity In Litres | 497 |
| Is Imported | No |
Equipment
| Climate control, Dual zone climate control, Electrically adjustable seats, Heated seats, Lumbar support, Rain sensor, Spare tyre, Android Auto, Apple CarPlay, Touch screen display, USB connection (front), Adaptive cruise control, Cruise control, Hill hold assist, Navigation system, Parking camera, Front parking sensors, Rear parking sensors, Remote boot release, Roof rails, Speed limiter, Start-stop system, Traffic sign recognition, Voice control, Parking assistance, Alloy wheels, Leather interior, Leather steering wheel, Spoiler, Tinted windows, Adaptive headlights, Ambient lighting, Auto lights (dusk sensor), Daytime running lights, LED headlights, Anti collision system, Alarm system, Blind spot assist, Emergency brake assist, Immobilizer, Isofix, Lane departure warning, Tyre pressure monitor, 4WD |
Description
Touchscreen infotainment system Apple carplay and Android auto Daytime running lights Luggage cover Tinted rear windows Isofix points Rear folding seats USB ports front and rear Lane assist Lane departure warning Collison alert Multifunctional steering wheel Handsfree smartphone control Voice control Bluetooth Cruise control Speed limiter Automatic lights and wipers Navigation Reverse parking camera Front and rear parking sensors Climate control Dual zone climate control Heated seats Various drive modes Electronic handbrake SOS
About The Dealer
Contact Us
Opening Times
Monday-Friday: 09:00-18:00
Saturday: 09:00-14:30
Sunday: Closed
About Us
Welcome to Honda Ireland New & Used Car Department
Buying a Honda is an exciting experience and we want to ensure your peace of mind is guaranteed. To compliment Honda’s legendary reliability, all cars are rigorously inspected by Honda trained technicians.
Honda cars offer exceptional long-term value, technical innovation, distinctive looks and character across the entire range. At any one time, there are up to 250 pre-owned approved cars and up to 80 new in-stock cars to pick, from our dealers across the counties of Ireland.
Our authorised Honda Dealers are always on hand should you have any questions.
Honda CR-V Elegance
Total cash price €34,500
About Honda
Universal Honda Ltd., the importers and distributors of Honda Cars in Ireland, has been in operation since 1984 and is a 100% Irish-owned company.
Operating from our state-of-the-art HQ building in Citywest, Dublin, Universal Honda Ltd. is responsible for the sale and distribution of Honda vehicles through its network of 7 Sales dealers located throughout Ireland.
Founded by Soichiro Honda in 1948, Honda Motor Co. Ltd. has grown from a manufacturer of Motorcycles, to the world’s number one engine manufacturer. Honda has expanded from Motorcyles, to Cars, and in to Power Products, Motorsport, Robotics and most recently Aviation, all with one aim, to provide the Joy of Mobility to our customers.
Honda is a name renowned the world over for engineering quality, reliability and sporting success, a name which pushes the boundaries of engineering and design to discover ever more useful and inventive technologies and products.
For further information regarding Honda Motor Co. Ltd., visit world.honda.com